CARBON-TUBE-10MM85
Product Code: CARBON-TUBE-10MM85
 (2 reviews)
More than 10 in stock
Add to basket to see shipping cost
Available Options
* Length:
Quantity
Description
This carbon tube is a light interference fit on our 8.5mm carbon rod, and is ideal as a wing joiner tube. The carbon rod should be bevelled at the edges, and lightly sanded to give some clearance. The ends of the tube should be reinforced by wrapping with Kevlar, carbon, or glass cloth or tows impregnated with epoxy.
10.0 mm diameter high modulus carbon fiber tube available in various lengths. These pultruded tubes have a high fibre content of high modulus carbon fiber in an epoxy matrix, making them extremely rigid and strong.
Select the required length using the radio buttons below the price.
10.0 mm Carbon Fiber Tube Specification
Outside diameter 10.0 mm
Inside diameter 8.5 mm
Weight per m 32 g per meter
Length See the options below the price
Structural material T300 carbon fibers
Matrix Epoxy resin
Carbon content Approx. 60%
Youngs Modulus 230 GPa
Ultimate tensile strength 1600-2300 mPa
Fibre density 1.4 - 1.8 g/cm3
Resin glass transition Tg 170º C
Packing type Rigid-usually sent in a postal tube
Due to dimensional variability our 8.5 mm carbon rods and 8.5 mm OD carbon tubes will probably not fit in these tubes without material being removed.