CARBON-ROD-90MM
Product Code: CARBON-ROD-90MM
 (4 reviews)
6 in stock
Add to basket to see shipping cost
Available Options
* Length:
Quantity
Description
9.0 mm diameter high modulus carbon fiber rod available in various lengths. These pultruded carbon fiber composite rods have a high fibre content of high modulus carbon in an epoxy matrix, making them extremely rigid and strong.
Select the required length using the radio buttons below the price.
9.0 mm Carbon Fiber Rod Specification
Diameter 9.0 mm
Weight per m 93 g per meter
Length See the options below the price
Structural material T300 carbon fibers
Matrix Epoxy resin
Carbon content Approx. 60%
Youngs Modulus 230 GPa
Ultimate tensile strength 1600-2300 mPa
Fibre density 1.4 - 1.8 g/cm3
Resin glass transition Tg 170º C
Packing type Rigid-usually sent in a postal tube
Postal Charges
England, Wales & Scottish Lowlands
UK Islands, NI & Scottish Highlands
Europe and Rest of the World
Reviews 4
 Review by:
product accuracy = 5 stars
perfect match to replace a broken main spar
thank you
 Review by:
Superb Service and prompt delivery
Very good quality carbon rod and swift delivery, can only recommend supplier
Carbon Rod
Thanks Neil.
The 9 mm carbon rod I had from you is being used for the main spar in my rc glider. The only thing I had to do was to cut it to length and sand it down to a 8.5 mm which was easly done by placeing it in a drill and fine emery to size.