MK 10x17S Folding prop blades
MK10X17S
Product Code: MK10X17S
 (add a review)
Out of stock, notify me when back in stock
Description
New range of Marcus Koch Powercroco ultra high power, high pitch prop blades. Used on German speed racers with speeds of 600 Km/hr. Designed for 45 mm yokes but can be used on all yoke sizes. Can be used at power levels up to 20 kW.
MK 10x17 Folding Propeller Blade Specifications
Prop diameter 25 cm 10 in
Prop pitch 43 cm 17 in
Weight of 2 blades 8.2 g 0.29 oz
Width of blade root 7.95 mm 0.313 in
Hinge pin hole dia 3.0 mm 0.118 in