VIT65X3-2
Product Code: VIT65X3-2
 (1 review)
Out of stock, notify me when back in stock
Description
A pair of high quality Vitaprop 6.5 x 3 folding propeller blades suitable for the F5K and other small electric gliders. These blades require smaller spinner/hub assemblies with 2mm diameter hinge pins.
Vitaprop 6.5x3 Folding Propeller Blade Specifications
Prop diameter 16.5 cm 6.5 in
Prop pitch 8 cm 3 in
Weight of 2 blades 2.8 g 0.10 oz
Width of blade root 5.0 mm 0.197 in
Hinge pin hole dia 2.0 mm 0.079 in
Max power 220 W