DF-NIMH-300
Product Code: DF-NIMH-300
 (24 reviews)
More than 10 in stock
Add to basket to see shipping cost
Quantity
Description
Small four cell 4.8V battery suitable for the Dream Flight Libelle. The battery comes with a universal (JR type) RC plug.
This battery should be trickle charged at 30 mA for approx 14 hrs. You can make up a charge lead using a 220 ohm 0.25W (or larger) resistor. Charge from a 12V DC voltage source.
Dream-Flight 300 mAh NiMH Libelle Battery Specification
Chemistry Nickel Metal Hydride
Number of cells 4
Voltage 4.8V nominal
Capacity 300 mAh
Charge current range 25 mA - 100 mA
Trickle charge 30 mA for 14 hrs
Weight 31 g
Length 56 mm
Width 18 mm
Height 14 mm
Non-UK Postal Restrictions
Reviews 24
 Review by:
These were the same as the existing ones on the glider I bought on line.
Arrived safely and very quick from Hyperflight. Excellent service as always
 Review by:
Libelle battery
Great little battery. Running my flysky rx lovely. Very compact and plugs straight in.
very good!
good!
Perfect service
Always perfect - bought many items lately and will continue. Happy Customer :) 10/10
Great service
Great service
Amazing product and excellent delivery service.
brilliant needed a spare
brilliant needed a spare
Using in Alula-Trek
See also my Alula-Trek review. I am using this battery, and charging at 200mA rate on a smart charger (Sigma II Touch), although the first couple of charges I did at 100mA rate. All fine so far. With a couple of these batteries with me, it means I can get a good "days" flying.
alula spare battery
Getting a safe 30 minutes from one battery and having a 30% charge showing on my ancient rx bat tester after flying my dsmx and 6g digital servo Alula for 60 mins, I ordered a second battery. Came next day post. I charged it at 100mA (higher rate than recommended) until charger nudged 5.9V. With two bats I had a fine two hours of scratching around flights on an almost breathless day in good company (f3j) at the slope. And packed for Chile.
300mA/H receiver battery